KOLEJĄ PRZEZ ŚWIAT

W dniu 10 kwietnia 2019r. dzieci z klasy II i III wybrały się na dworzec PKP w Przemyślu. Pani przewodnik z PTTK w Przemyślu przybliżyła uczniom historię powstania dworca, jak również znaczenie poszczególnych pomieszczeń w tym miejscu. Dzieci mogły wejść do restauracji, w której na ścianie widnieje ogromny obraz, przedstawiający dawny Przemyśl. Dowiedziały się o znaczeniu klasy 1 i 2 dawniej i dziś. Dużą ciekawostką było poznanie znaczenia obrazów umieszczonych na ścianach w holu głównym dworca. Przedstawiają one nasz herb oraz „Muzy” – kobiety reprezentujące różne ministerstwa np. edukacji, transportu. Wiemy już także o tym, że najbogatszymi miastami były: Przemyśl, Lwów, Kraków i Stanisławów.

Dzieci były również w poczekalni, przy kasie biletowej, informacji, tablicy z rozkładem jazdy i na peronach, gdzie mogły porozmawiać z panem maszynistą oraz z panią ze Straży Ochrony Kolei. Atrakcją, która sprawiła uczniom ogromną radość była możliwość wejścia do pociągu, a tam przedziały dla pasażerów i kabina maszynisty. Po opuszczeniu pociągu udaliśmy się na peron, gdzie odbywa się odprawa pociągów na Ukrainę. Wprawdzie nie pociągiem, ale pieszo wróciliśmy do naszej szkoły.