ZAJĘCIA KOŁA NAUKOWEGO Z CHEMII

Na kolejnych zajęciach Koła Naukowego z chemii postanowiliśmy zmierzyć się z wykonaniem ozdoby, która w latach 60-tych „królowała na salonach”. Chodzi o lampę-lawę. Przypominamy, że to rodzaj lampy z zawartością cieczy oraz wosku, która po rozgrzaniu tworzy różne efekty kolorystyczne. Lampa lava jest złożona z dwóch części. W podstawie wbudowana jest żarówka. Druga część ma kształt butelki i wypełniona jest dwiema niemieszającymi się substancjami. Po podgrzaniu masy z wosku do ok. 60 °C tzw. magma roztapia się, dając za każdym razem inny efekt. Po wyłączeniu magma wraca do pierwotnego stanu. „Lava Lamp” została wynaleziona w 1963 r. i opatentowana w Anglii 16 marca 1964 r. przez Edwarda Craven Walkera. Nasza zdolna młodzież wykonała cudowne różnokolorowe lampy, przyciągające wzrok swoją magicznością.

GRATULACJE!!!