LA GALETTE DES ROIS – FRANCUSKA TRADYCJA W NEWTONIE

Dzisiaj odwiedziła nas Pani native speaker języka francuskiego, aby opowiedzieć nam o pięknym zwyczaju pochodzącym z Francji, tradycji o nazwie La galette des Rois. W pierwszą niedzielę stycznia, w okolicach święta Trzech Króli, tradycja we francuskich domach nakazuje aby wylosować Króla z okazji święta Epifanii czyli Objawienia Pańskiego i pokłonu Trzech Króli. Z tej okazji piecze się pięknie dekorowane ciasto migdałowe – la galette des rois (ciasto Królów) ukrywając w nim migdał lub ziarno fasoli.

Najmłodszy z gości decyduje, które kawałki ciasta do kogo trafią. Osoba, która odnajdzie ukryty migdał lub ziarno fasoli w swoim kawałku zostaje Królem lub Królową Dnia i ma prawo nosić fantazyjną koronę. Inna odmiana tej tradycji mówi, że kto znajdzie migdał lub ziarno fasoli, wyznacza Króla lub Królową i całuje jego lub ją. Nasza Pani native speaker przyniosła przepyszne galette, które sama upiekła i los wskazał na Asię, która została naszą Królową Dnia.

Pięknie dziękujemy za wspaniałą lekcję francuskiej tradycji naszej Pani native speaker.