NIEZWYKŁA PODRÓŻ W CZASIE

Nie tak dawno miałam okazję uczestniczyć w ciekawym pokazie mody dawnej przygotowanym przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”, które od niedawna funkcjonuje w naszym mieście. Niezmiernie miło było mi oglądać strojne kreacje końca belle epoque, piękne stroje żałobne z czasów powstania styczniowego, czy też stroje samych powstańców styczniowych. Przy okazji można było wysłuchać wielu ciekawych informacji z historii mody, o zmianach w życiu społecznym i kulturalnym, jak i również ciekawostek z historii Polski pod zaborami. Była to fascynująca podróż w czasie oraz żywa lekcja historii, uczta dla oka i ,jak się okazał pod koniec, również dla podniebienia.

Z ogromną przyjemnością poznałam ludzi zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia, a ich determinacja, aby odtworzyć stroje wraz ze wszystkimi dodatkami oraz samodzielnie prezentować je przy różnych okacjach, jest bardzo inspirująca i zachęcająca do nawiązania współpracy. Jestem dumna z naszej uczennicy, Leny Kochanowicz, że dała się namówić na udział w tym projekcie. Oby inne młode osoby (nie tylko z naszej szkoły) też znalazły w sobie zapał i energię, aby podjąć się takiego wyzwania. Jestem pewna, że będzie to rewelacyjny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźć klikając w link https://www.facebook.com/damy.i.hazary/.

Beata Opałka
nauczycielka historii