ERASMUS+ KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA W TURYNIE

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie (Duomo di Torino lub Cattedrale di San Giovanni Battista), jest jedną z najważniejszych włoskich katedr. To właśnie tutaj przechowywany jest Całun Turyński, czyli płótno, w które według tradycji zawinięte miało być ciało Jezusa Chrystusa po złożeniu do grobu.

Katedra turyńska jest najważniejszym kościołem katolickim w stolicy Piemontu. Powstała w latach 1491-1498, (architekt Meo del Caprina) i jest jedynym renesansowym budynkiem, jaki zachował się w mieście. Jej fasadę zdobią renesansowe płaskorzeźby przedstawiające postać Boga Ojca, Chrystusa, aniołów oraz św. Jana Chrzciciela. Wnętrze katedry Duomo di Torino jest barokowe, ale jednocześnie dość surowe. Boczna kaplica Całunu Turyńskiego zbudowana została w latach 1668-1669 według pomysłu architekta Guarina Guariniego. W specjalnej skrzyni przechowywany jest tam słynny Całun Turyński. Relikwia Całunu jest bardzo rzadko pokazywana publicznie.