ERASMUS+ TURYN – PLAC ZAMKOWY – PIAZZA CASTELLO

Środowy poranek powitał nas pięknymi promieniami słońca i błękitnym włoskim niebem. Po pysznym śniadaniu w naszym hotelu, raźną grupą udaliśmy się do Gimnazjum Alighieri, gdzie już nas oczekiwały Panie Patrizia i Debora, Pan Giuseppe oraz cała klasa 3C.

To właśnie uczniowie tej klasy mieli być naszymi przewodnikami po mieście tego dnia. Ze swojej roli wywiązali się rewelacyjnie, udzielając nam mini wykładów na temat najważniejszych historycznie i architektonicznie miejsc Turynu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od reprezentacyjnego Placu Zamkowego.

Piazza Castello czyli Plac Zamkowy został zaprojektowany w 1564 roku przez Ascanio Vitozziego. Jest otoczony pięknymi portykami historycznych budowli miejskich i jest prawdziwym sercem miasta. Stoją tu wspaniałe budynki, które były świadkami rozwoju miasta, od czasów starożytnego Rzymu aż po nasze dni. Pośrodku placu stoi Palazzo Madama, a także Pałac Królewski i Biblioteka Królewska, w której znajdują się m.in. dzieła Leonarda da Vinci. W niewielkim oddaleniu widać sylwetkę znajomego nam Teatru Królewskiego (Teatro Reggio). Od Piazza Castello bieg swój zaczynają najważniejsze ulice centralne miasta, takie jak Via Roma, Via Po, Via Giuseppe Garibaldi i Via Pietro Micca.