ERASMUS+ TURYN – PIAZZA CARIGNANO

Piazza Carignano to jeden z historycznych placów Turynu. W pobliżu via Roma i via Pietro Micca graniczy z ulicami: Accademia delle Scienze, Cesare Battisti i Principe Amedeo. Jest wyłączony z ruchu kołowego i otoczony budynkami o architekturze barokowej, wśród których wyróżnia się imponujący Palazzo Carignano, jeden z głównych symboli włoskiego Risorgimento (Zjednoczenia). Naprzeciwko tego ostatniego znajduje się Teatr Carignano oraz kilka ważnych i historycznych sklepów w Turynie, takich jak słynna „Ristorante Del Cambio” i historyczna „Gelateria Pepino”.

Niewielkie wymiary (około 88×33 metry), monumentalność krzywoliniowej fasady Palazzo Carignano, na tyłach której znajduje się drugi zabytkowy Piazza Carlo Alberto, a także bliskość prestiżowych instytucji, takich jak Muzeum Starożytnego Egiptu, sprawiają, że ten plac jest jednym z najbogatszych w artystyczne, historyczne i monumentalne propozycje historycznego centrum stolicy Piemontu.