NASI UCZNIOWIE Z WIZYTĄ W SZKOLE ŚREDNIEJ

Dnia 19 października, bladym świtem, czyli o 8 rano uczniowie klas 8a, 7a i 7b wyjechali na szkolną wycieczkę do Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Humory wszystkim dopisywały.

Dojechaliśmy bardzo szybko, bo przecież to niedaleko. Szkoła ta w szczególny sposób upamiętnia swoich uczniów z czasów II wojny światowej piękną tablicą pamiątkową w głównym holu…

Najpierw jeszcze pamiątkowe zdjęcie przed drzwiami frontowymi…

I zaczyna się nasza żywa lekcja historii. Jeszcze tylko wygodnie usiąść i opowieść się zaczyna…

Jesteśmy w Izbie Pamięci, gdzie zgromadzone są różne pamiątki i tablice informacyjne o historii szkoły i ludziach, którzy związali swój los z tymi murami. Najtragiczniejszy był dzień 6 maja 1940r, kiedy to gestapo zamknęło szkołę, a uczniów wywieźli do obozu koncentracyjnego Auschwitz. A jednocześnie informacja, że pierwszy więzień tego piekła na ziemi nie tylko przetrwał, ale resztę swego życia pięknie przeżył, brzmi aż niewiarygodnie.

Szkoła nie tylko gromadzi pamiątki z przeszłości, ale również stara się ocalić przed zapomnieniem bolesne karty swojej historii. Organizowane są przeróżne imprezy i pokazy, nagrywane filmy i organizowane rekonstrukcje i to często z udziałem samych uczniów tej szkoły jako aktorów.

Uczniowie nasi z zaciekawieniem i ogromnym zainteresowaniem zapoznali się z eksponatami zgromadzonymi w Izbie Pamięci.

Drugim punktem programu była prezentacja oferty edukacyjnej szkoły. Nasi uczniowie, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego i działalności Szkolnego Ośrodka Kariery, który naszej szkole funkcjonuje od 1 września br., mieli możliwość zapoznać się z zasadami rekrutacji oraz interesującymi kierunkami, które oferuje ZSBiO w Jarosławiu.

Po tylu wrażeniach droga powrotna minęła nam bardzo szybko.