ERASMUS+ MOLE ANTONELLIANA

Mole Antonelliana to budynek będący zabytkiem architektury miasta Turyn, początkowo pomyślany jako synagoga, zanim został kupiony przez gminę Turyn i przekształcony w pomnik jedności narodowej. Zaprojektowany i rozpoczęty przez architekta Alessandro Antonelliego w 1863 r., został ukończony dopiero w 1889 r. Mając wysokość 167,5 m, był wówczas najwyższym ceglanym budynkiem w Europie. Obecnie mieści się tam Narodowe Muzeum Kina.

Panoramiczną windę wewnątrz budynku otwarto w 1961 r., podczas obchodów stulecia zjednoczenia Włoch, a w 1999 r. została ona odnowiona. Dziś nadal umożliwia odwiedzającym wjazd na panoramiczny taras na wysokość 85 metrów i podziwianie niesamowitych widoków miasta i okolicznych Alp, czego nie omieszkaliśmy uczynić.

Zachwycająca panorama Turynu pozostanie w naszej pamięci na zawsze.