ERASMUS+ TURYN – NARODOWE MUZEUM KINA

Museo Nazionale del Cinema to muzeum w Turynie, którego siedziba mieści się w symbolicznym pomniku miasta, Mole Antonelliana. Muzeum rozwija się spiralnie w górę, na wielu poziomach wystawienniczych, dając życie pełnej kolekcji prezentacji, która śledzi historię kina od jego początków po dzień dzisiejszy.

W oprawie scenografii, projekcji filmowych i gier światła, wzbogaconej fotografiami, szkicami, plakatami i przedmiotami z epoki, plany zwiedzania ożywiają prezentację, która pozwala odkryć z pierwszej ręki tajemnice ukryte za kamerą i fazy poprzedzające projekcję filmu. Muzeum zawiera i ilustruje całą historię kina w ramach interaktywnej trasy: od teatru cieni i pierwszych fascynujących latarni magicznych, które stanowiły prehistorię „siódmej sztuki”, po najbardziej spektakularne efekty specjalne współczesności. W 2022 r. odwiedziło je 567 182 osób, co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów we Włoszech. Podczas naszej wizyty, oprócz stałej wystawy prezentowany był dorobek artystyczny Tima Burtona.