ERASMUS+ TURYN – ALPY PIEMONCKIE

Wędrując po Turynie, co chwilę mieliśmy okazję podziwiać panoramę Alp lub choćby kilka pięknie ośnieżonych szczytów wyłaniających się pomiędzy budynkami miasta.

Nazwa włoskiego regionu Piemont w dosłownym tłumaczeniu znaczy: kraina u podnóża gór, co doskonale opisuje charakter regionu otoczonego z trzech stron przez Alpy. Góry i wzgórza stanowią ponad 70% regionu i rozciągają się na na północy, zachodzie i południu Piemontu.

Alpy Piemonckie to pasmo górskie położone w północno-zachodniej części Włoch sięgające 3-4 tys. m n.p.m.. Do najwyższych masywów należy m.in. Gran Paradiso, il Cervino, Monte Rosa oraz najwyższy z nich szczyt Mont Blanc. Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa), Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso). Jednak nie tylko same góry, ale także ich okolice przyciągają turystów. Największym miastem regionu jest Turyn – stolica Piemontu.

Dla narciarzy prawdziwą gratką jest Via Lattea z ponad 400km tras narciarskich – można przez kilka dni jeździć w obrębie jednego regionu bez ryzyka powtórzenia trasy. Przy Via Lattea można również uprawiać biegi narciarskie, jeździć na łyżwach i desce snowboardowej. Alpy Piemonckie to również świetny teren do turystyki pieszej i wspinaczki wysokogórskiej.