ERASMUS+ TURYN – PALAZZO MADAMA

Palazzo Madama to wyjątkowy pałac, który mieści się przy Piazza Castello oraz łączy w sobie różne style architektoniczne. W swoich wnętrzach gości bogate ekspozycje Muzeum Sztuki Antycznej.

To duży, zabytkowy budynek, który dawniej pełnił funkcję rezydencji książęcej dynastii sabaudzkiej, a dziś w jego wnętrzach znajduje się Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej – Museo d’Arte Antica Civico.

Palazzo Madama przechodził różne koleje losu – początkowo był średniowieczną fortecą oraz zamkiem.

Na zlecenie dwóch księżnych Sabaudii – Krystyny Marii Burbon i Marii Joanny Sabaudzkiej przebudowy pałacu, w latach 1718-1721 podjął się słynny włoski architekt i rzeźbiarz – Filippo Juvarra. Zaprojektował on między innymi wystawne schody oraz nową, elegancką elewację. Jednak po dziś dzień XVIII-wieczna fasada Palazzo Madama znacznie różni się od tylnej części budynku, która wciąż ma charakter średniowiecznego zamku. Swoją obecną nazwę Pałac otrzymał w XIX wieku jako wyraz hołdu dla jego właścicielek, które chciały, aby tytułowano je Madama Reale (Dama Królewska).