ERASMUS+ TURYN – ARCHITEKTURA SABAUDZKIEGO BAROKU

Kolejnym punktem na naszej obowiązkowej liście zwiedzania na Placu Zamkowym w Turynie był przykład sabaudzkiego baroku.

Kościół San Lorenzo w Turynie (kościół św. Wawrzyńca; pełna nazwa w języku włoskim to Real Chiesa di San Lorenzo) położony jest na Piazza Castello, tuż przed Piazzetta Reale. Jego fasada utrzymana jest w stylu sąsiednich budynków. Został zbudowany przez teatyńskiego architekta Guarino Guariniego. Jest jednym z najważniejszych dzieł architekta z Modeny, ale również baroku w ogóle.

Guarino Guarini w swojej architekturze zawarł różne symbole, dzięki którym można ją określić jako architekturę budowaną ze światłem jako symbol Absolutu. W geometrycznej strukturze kościoła widoczna jest symboliczna, pionowa droga, oznaczająca, poprzez kolejne poziomy, wspinanie się w kierunku światła, odpowiadające poszczególnym poziomom rozwoju duchowego człowieka. Kościół na dole jest mroczny, pozbawiony okien.

Pierwsze światło pojawia się na poziomie czterech loggi w formie serlian, symbolizujących cztery żywioły: wodę, powietrze, ziemię i ogień. W miarę wznoszenia się ku górze intensywność światła wzrasta, zbliżając się do światła nadprzyrodzonego, Absolutu.

Nasi włoscy partnerzy znowu świetnie spisali się w roli przewodników w języku angielskim, objaśniając nam symbolikę pięknych detali architektonicznych oraz zwracając uwagę na najpiękniejsze szczegóły. Była to doskonała lekcja historii, architektury oraz historii sztuki przeprowadzona metoda CLIL.