CZAS NA ROCZNICĘ – PODSUMOWANIE

W roku szkolnym 2023/2024 był realizowany konkurs historyczny Czas na rocznicę, przeznaczony dla uczniów klasy IV i V, którzy rozpoczynają swoją przygodę z historią.

Formuła konkursu była nietypowa, ponieważ uczniowie raz w miesiącu mieli otrzymywać materiały dotyczące określonego wydarzenia z historii Polski, którego rocznica przypada w danym miesiącu. Następnie samodzielnie zapoznawali się z zagadnieniem, aby wykonać w określonym czasie zadania sprawdzające stopień opanowania wymaganej wiedzy. Tym sposobem uczniowie rozwijali swoje zainteresowania i nabywali umiejętności potrzebne w dalszej nauce historii. Począwszy od styczniowej rocznicy wybuchu powstania styczniowego z roku 1863, IV- i V-klasiści zapoznawali się z meandrami historii Polski. Z kolei w lutym, w rocznicę ślubu Jadwigi i Jagiełły zgłębiali warunki unii polsko-litewskiej podpisanej w 1385 roku. W marcu przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego też uczniowie z zaciekawieniem czytali o procesie Witolda Pileckiego, który miał miejsce w marcu 1948 roku. W kwietniowej edycji uczniowie dowiedzieli się więcej o okolicznościach złożenia hołdu pruskiego w roku 1525. Natomiast majowa edycja projektu poświęcona armii gen. W. Andersa i walecznej postawie polskich żołnierzy w bitwie o Monte Cassino.

Wszystkim uczestnikom dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się dla Wiktorii Partyki i Hani Paszkiewicz za uzyskane wyniki i udział we wszystkich pięciu edycjach konkursu.

Klasyfikacja końcowa:

  • I miejsce – Wiktoria Partyka (kl. IVa),
  • II miejsce – Hania Paszkiewicz (kl. IVa),
  • III miejsce – Julia Makarowska (kl. Va) i Ksawery Melsztyński (kl. Va),
  • IV miejsce – Leon Kramarz (kl. IVa),
  • V miejsce – Natalka Marciniak (kl. Va) i Kasia Szremska (kl. IVa).

Pozostali uczestnicy to: Karol Mazur, Bruno Markanicz z klasy IVa oraz Alicja Południak, Kamila Tabisz oraz Ada Kostyra z klasy Va.

Tekst: Beata Opałka – nauczycielka historii