PIERWSZA POMOC

W dniach 14 i 15 marca 2019r. uczniowie z klasy III a brali udział w szkoleniu – „Pierwsza pomoc”. Podstawową wiedzą jest znajomość numerów alarmowych 112 lub 999, dzięki którym powiadomimy i wezwiemy Pogotowie.

Kolejną ważną umiejętnością jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej: masaż serca, sztuczne oddychanie oraz zastosowanie pozycji bocznej. Wszyscy uczniowie ćwiczyli te czynności na specjalnym fantomie – masaż serca, natomiast pozycję boczną z pomocą kolegów i koleżanek.

Każdy z nas musi zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i nie traktować tego jak zabawę. W ciągu pierwszych sekund i minut, to my możemy uratować komuś życie, zanim przyjedzie karetka pogotowia. Należy również pamiętać o tym, że przystępując do udzielania komuś pomocy, musimy się upewnić czy sami jesteśmy bezpieczni. Posiadając taką wiedzę, każdy z nas na pewno sobie poradzi.