CZAS NA ROCZNICĘ – PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

W roku szkolnym 2021/2022 był realizowany projekt edukacyjny Czas na rocznicę. Projekt o tematyce historycznej był przeznaczony dla uczniów klasy IV, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią.

Uczniowie raz w miesiącu otrzymywali materiały dotyczące określonego wydarzenia z historii Polski, którego rocznica przypadała w danym miesiącu. Uczniowie samodzielnie zapoznawali się z zagadnieniem a następnie temat został omówiony w ramach zajęć dodatkowych z historii. Chętni uczniowie mieli wykonać zadania sprawdzające znajomość zagadnienia. Tym sposobem uczniowie pogłębiali swoją wiedzę i nabywali umiejętności potrzebne w dalszej nauce historii. Począwszy od grudniowej rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce, czwartoklasiści zapoznawali się z meandrami historii Polski. W styczniowej edycji uczniowie zapoznali się z problematyką powstania styczniowego z roku 1863, a w lutym, w rocznicę ślubu Jadwigi i Jagiełły zgłębiali warunki unii polsko-litewskiej podpisanej w 1385 roku. W marcu przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego też uczniowie z zaciekawieniem czytali o procesie Witolda Pileckiego, który miał miejsce w marcu 1948 roku. Z kolei w kwietniu uczniowie dowiedzieli się więcej o okolicznościach złożenia hołdu pruskiego w roku 1525. Natomiast majowa edycja projektu poświęcona i walecznej postawie polskich żołnierzy gen. Władysława Andersa w bitwie o Monte Cassino.

Wszystkim uczestnikom dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się dla Marka Plichty, Jerzego Hryniszyna i Michała Hryniszyna za uzyskane wyniki i udział we wszystkich sześciu edycjach projektu.

Klasyfikacja główna:

  • I miejsce – Jerzy Hryniszyn, Marek Plichta,
  • II miejsce – Julian Mikuła,
  • III miejsce – Michał Hryniszyn,
  • IV miejsce – Ola Krawczyk,
  • V miejsce – Mikołaj Partyka.

Pozostali uczestnicy to: Oskar Pawliszak, Karol Buk, Oskar Daniszewski, Klemens Rusiecki i Karolina Walis.

Beata Opałka
nauczycielka historii